Maciej Ruzik ze Stowarzyszenia Eksploracyjnego im. św. Korduli w Kamieniu Pomorskim dokonał niesamowitego odkrycia. To złoty dukat datowany na 1777 rok, wybity na terenie Republiki Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich.
Poszukiwania prowadzone były w miejscu, gdzie do XVI wieku znajdował się najstarszy na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego Klasztor Dominikanów.
– Przeszukiwaliśmy ziemię wykrywaczami i w pewnym momencie pojawił się intensywny sygnał.
– Maciej Ruzik ze Stowarzyszenia Eksploracyjnego im. św. Korduli, znalazca monety.
Dukat trafił na Pomorze Zachodnie z Republiki Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich, gdzie go wybito. Republikę założyło siedem protestanckich prowincji północnych – Holandia, Zelandia, Utrecht, Groningen, Geldria, Overijssel i Fryzja. Republika istniała w latach 1581–1795.
Moneta ma średnicę 21,5 mm, zbliżoną do monety 50-groszowej. Jest jednak zdecydowanie cieńsza. Jej grubość to zaledwie 0,5 mm. Znalezisko trafiło do zbiorów Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.
To kolejna moneta znaleziona na terenie Kamienia Pomorskiego. W 2014 roku na ulicy Marii Konopnickiej podczas remontu chodnika odkryto złotą monetę Fryderyka Wilhelma II datowaną na 1794 rok.
zdjęcia: Stowarzyszenie Eksploracyjne im. św. Korduli w Kamieniu Pomorskim