Kamieński Portal Informacyjny
W Śniatowie powstanie składowisko odpadów niebezpiecznych? Podejrzane spółki i zarzuty

W Śniatowie powstanie składowisko odpadów niebezpiecznych? Podejrzane spółki i zarzuty

Przewodniczący Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim Jacek Golusda złożył interpelację w sprawie wydzierżawionych terenów w Śniatowie. Radny przypomniał, że przed podpisaniem umowy w ubiegłym roku dopytywał czy na terenach tych nie powstanie żadne wysypisko, spalarnia albo składowisko odpadów niebezpiecznych. Po kilku miesiącach od podpisania umowy na jaw wyszły bardzo niepokojące informacje.

Na sesji zwołanej na wniosek burmistrza w dniu 28 lipca 2023 roku, radni podjęli decyzję o dzierżawie terenów w Śniatowie na prawie 30 lat, bezprzetargowo dla wskazanego przez burmistrza inwestora – spółce Marina Energy. Burmistrz zapewniał wtedy i obiecywał, że wszystko będzie monitorowane, że nie ma takiej opcji by na tym terenie powstało dzikie wysypisko.

Ciężarówki z niewiadomym transportem skręcające na lotnisko w Śniatowie

Jacek Golusda poinformował, że osoba która podpisała umowę dzierżawy z Gminą Kamień Pomorski wraz ze Sławomirem Z. założyli spółkę Marina Energy 2. Spółka ta mieści się pod tym samym adresem co spółka Marina Energy. Sławomir Z. ma obecnie postawione zarzuty za fałszowanie dokumentacji w gminnym przedsiębiorstwie w Bogatyni, działania w grupie przestępczej i korupcji.

W efekcie fałszerstw na teren składowiska i do miejscowej spalarni trafiło 20 razy więcej odpadów, niż wytwarzano w gminie. Śledczy ustalili, że w wyniku fałszowania dokumentacji do kieszeni kilku osób, w tym Sławomira Z. trafiło niemal 5 mln złotych. Po tej działalności zostało 40 tys. ton odpadów niewiadomego pochodzenia przywożonych nocami tirami z różnych stron kraju. Firma, która miała się nimi zająć zniknęła.

Przyzna Pan Panie Burmistrzu, że taka sytuacja sprawia, że nie możemy czuć się pewni, co się będzie działo na wydzierżawionych terenach.

– Jacek Golusda – Przewodniczący Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim

Adrian G. założył spółkę ze Sławomirem Z.

Radny Golusda poinformował również, że Sławomir Z. w listopadzie 2023 roku na terenie naszego powiatu razem z Adrianem G., byłym prezesem PGK w Kamieniu Pomorskim, założyli spółkę zajmującą się dokładnie taką samą działalnością czyli zbieraniem i unieszkodliwianiem odpadów oraz ich przetwarzaniem.

 Adrian G. został skazany w maju ub. roku nieprawomocnym wyrokiem za działania o charakterze korupcyjnym w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej, na 2 lata bezwzględnego więzienia. Musiał też natychmiast opuścić fotel prezesa gminnej spółki. Licząc od daty aresztowania we wrześniu 2019r., Adrian G. pełnił swoją funkcję jeszcze przez prawie 3 lata, mimo sprzeciwu grupy radnych, dzisiaj związanych z klubem Ziemia Kamieńska. 

– portal ikamien.pl

Radny Jacek Golusda chce wiedzieć w jaki sposób trafił do burmistrza inwestor zainteresowany wydzierżawieniem terenów w Śniatowie, a także w jaki sposób burmistrz dokonał weryfikacji potencjalnego kontrahenta.

Proszę o odpowiedź, jak do Pana trafił inwestor? W jaki sposób sprawdził Pan jego wiarygodność i powiązania biznesowe, skoro nas Pan tak zapewniał na lipcowej sesji, że nie ma takiej możliwości, aby w Śniatowie powstało nielegalne składowisko. Jakie działania zamierza Pan podjąć po ostatnio ujawnionych faktach dotyczących powiązań wspólników spółek, co może mieć negatywny wpływ na realizację umowy dzierżawy?

– Jacek Golusda – Przewodniczący Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim

2 komentarzy

  • ALX , 7 kwietnia 2024 @ 00:35

    Coraz ciekawsze informacje wychodzą na światło dzienne. Brawo !

  • Anna , 14 marca 2024 @ 14:07

    co się w tym Kamieniu Pomorskim dzieje, naprawdę czas na zmiany!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *