Kamieński Portal Informacyjny
Strażacy walczyli z wysokim poziomem wody w Płastkowie i Kretlewie

Strażacy walczyli z wysokim poziomem wody w Płastkowie i Kretlewie

7 lutego br. na terenie powiatu kamieńskiego Państwowa Straż Pożarna wraz z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych prowadziła działania mające na celu zapobiec zalaniu terenów mieszkalnych oraz dróg dojazdowych do miejscowości Płastkowo oraz Kretlewo.

W Płastkowie działania polegały na wykonaniu wałów ochronnych na drodze dojazdowej do miejscowości. Poziom wody ze względu na silny północny wiatr i intensywne opady deszczu spowodował utrudnienia w komunikacji drogowej. Niezbędne okazało się ułożenie wału ochronnego z wykorzystaniem do tego celu ok. 750 worków z piachem. Do działań zaangażowano 2 zastępy PSP oraz OSP KSRG Jarszewo i OSP Stawno.

W miejscowości Kretlewo gm. Golczewo doszło do wdzierania się wód do piwnic budynków mieszkalnych z powodu bardzo wysokiego poziomu wody w okolicznym basenie p.poż. W tym przypadku konieczne było użycie agregatu pompowego o dużej wydajności 8000l/min oraz 2 pomp szlamowych o wydajności 1600l/m każda, w celu pomniejszenia lustra wody w basenie p.poż., co skutkowało samoistnym opadnięciem wód w piwnicach budynków mieszkalnych.

W piwnicach występowało zagrożenie zalania piecy służących do ogrzewania mieszkań i wody. Woda została przepompowana na tereny nieużytkowe na odległość ok. 400 m od basenu. Do działań zaangażowano 2 zastępy PSP wraz z agregatem pompowym oraz zastęp z OSP Kretlewo oraz 2 zastępy z OSP KSRG Golczewo.

Dodatkowo w godzinach popołudniowych jednostki OSP z gminy Wolin przeprowadziły monitoring wałów przeciwpowodziowych na terenie swojej gminy.

opracowanie: st. kpt. Michał Wiaderski KP PSP Kamień Pomorski
zdjęcia: PSP Kamień Pomorski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *