Kamieński Portal Informacyjny
Obchody Dnia Greckiego w Dziwnowie

Obchody Dnia Greckiego w Dziwnowie

Już po raz dwudziesty trzeci Gmina Dziwnów obchodziła Dzień Grecki. Tradycyjnie także, uroczystości rozpoczęły się przy Pomniku Greków, który znajduje się w parku przy ul. Parkowej gdzie punktualnie o godzinie 17:00 rozpoczęły się okolicznościowe przemówienia i podziękowania. Przybliżono także bardzo złożone tło historyczne, które odnosiło się obecności Greków na terenie Gminy Dziwnów.

Przypomnijmy, Grecy trafili do Dziwnowa w wyniku greckiej wojny domowej. Leczenie odbywało się w szpitalu (tzw. „Szpital 250”), znajdującym się na terenie byłej niemieckiej jednostki wojskowej, w tamtym czasie zajętej już przez Wojsko Polskie. Łącznie, przez „Szpital 250” przewinęło się kilka tysięcy greckich obywateli, z których niewielka część wróciła do Grecji, część osiedliła się w Polsce, część zaś wybrała azyl w innych europejskich krajach tzw. bloku wschodniego. Była to jednocześnie jedna z najtajniejszych operacji ówczesnych polskich władz, które postanowiły przyjąć rannych w wyniku wojny domowej, zapewniając im jednocześnie odpowiednią rehabilitację.

Kolejnym punktem programu, był wyczekiwany przez wszystkich miłośników muzyki greckiej, koncert Nikosa Rusketosa wraz z zespołem „Orfeusz”. Wspólna nauka tradycyjnego tańca, czyli zorby oraz klimatyczne piosenki, zgromadziły w parku bardzo liczne grono widzów, wśród których nie brakowało wypoczywających w gminie turystów. Rytmicznie wyklaskiwane takty i uśmiechy na twarzach świadczyły o tym, że pełna śródziemnomorskich akcentów muzyka, przypadła słuchającym wyjątkowo do gustu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *