Kamieński Portal Informacyjny
Marihuana legalna na własny użytek? Trwają prace nad projektem ustawy

Marihuana legalna na własny użytek? Trwają prace nad projektem ustawy

Zespół parlamentarny do spraw legalizacji marihuany rozpoczął prace nad projektem ustawy dotyczącym dekryminalizacji marihuany, a także konopi leczniczych i siewnych. Przygotowywany projekt zakłada, że marihuana na własny użytek stanie się legalna.

Na czele tego zespołu stoi posłanka Beata Maciejewska, która zapewniła, że nad projektami pracują posłowie różnych opcji politycznych. Zespół przygotuje również kampanię medialną.

Działamy ponad podziałami politycznymi, zioła nas łączą, inne rzeczy nas dzielą – zapewniła Maciejewska podczas wideokonferencji inaugurującej prace nowego zespołu.

Posłanka Maciejewska poinformowała, że zespół podzielił się na trzy podzespoły, z których każdy zajmie się innym projektem. Maciejewska będzie odpowiedzialna za dekryminalizację. Wiceprzewodnicząca komisji Urszula Zielińska (KO, Zieloni) zajmie się konopiami siewnymi. Druga wiceprzewodnicząca Paulina Matysiak (Lewica Razem) zajmie się natomiast marihuaną leczniczą.

Dzisiaj są skazywani ludzie, którzy bez społecznej szkodliwości czynu uprawiają marihuanę leczniczą na własne potrzeby, bo np. mają epilepsję. Ale także są to kwestie rolników uprawiających konopie siewną, ale przekraczają odsetek THC i nagle stają się przestępcami dlatego, że nagle roślina się zestresowała” – zaznaczyła. Jest zupełnie wręcz niespodziewana dobra atmosfera wśród parlamentarzystów, jak i opinii publicznej, żeby rozmawiać na ten temat, bo kwestia konopi łączy się z przemysłem, rolnictwem, zdrowiem, polityką społeczną, polityką wobec młodzieży”– powiedziała Maciejewska.

Marihuana medyczna została w Polsce zalegalizowana 3 lata temu. Pacjenci chorujący min. na epilepsję, stwardnienie rozsiane, czy nowotwory mogą ją kupić w aptece na receptę. O ile polskie prawo dopuściło medyczną marihuanę, to już nie można tego powiedzieć o używaniu jej w celach rekreacyjnych. Posiadanie nawet najmniejszych ilości marihuany grozi karą nawet do 3 lat więzienia!

W skład zespołu parlamentarnego do spraw legalizacji marihuany wchodzi 14 posłów Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i Konfederacji. Próżno w niej szukać przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *