Kamieński Portal Informacyjny
Kwesta na odnowienie lapidarium na Cmentarzu Komunalnym w Kamieniu Pomorskim

Kwesta na odnowienie lapidarium na Cmentarzu Komunalnym w Kamieniu Pomorskim

Pięć lat temu, w Dzień Wszystkich Świętych, na Cmentarzu Komunalnym w Kamieniu Pomorskim odbyła się pierwsza kwesta, której celem było na odnowienie nagrobków o znaczeniu historycznym i tych opuszczonych – osób zasłużonych i pionierów Ziemi Kamieńskiej – znajdujących się na tej nekropolii zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej.

W ramach organizowanej corocznie 1 listopada kwesty od 2015 r., za sprawą hojności osób odwiedzających kamieński cmentarz, członkowie i wolontariusze TMZK zebrali 20 470, 54 zł. Dzięki środkom tym udało się wykonać nowy nagrobek dla Tadeusza Malczewskiego (1892-1961) pioniera polskiej służby zdrowia na Ziemi Kamieńskiej i pierwszego Lekarza Powiatowego w powojennym Kamieniu Pomorskim, oczyścić najstarsze nagrobki na naszym cmentarzu znajdujące się w lapidarium oraz ufundować pomnik w miejscu ziemnego, do którego ekshumowano szczątki mieszkańców naszego miasta ekshumowanych z dawnego cmentarza na tzw. Kwartale Dominikańskim.

W bieżącym roku, z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa, kwesta nie może zostać przeprowadzona w tradycyjny sposób, dlatego jej szósta edycja odbędzie się na portalu „Zrzutka.pl”. Tym razem zbieramy na przeprowadzenie prac porządkowych na cmentarnym lapidarium (m.in. odnowienie, ustawienie i trwałe posadowienie przybyłych tam w ostatnich latach nagrobków).

Kwesta prowadzona jest za pośrednictwem portalu zrzutka.pl:
https://zrzutka.pl/v4m74e

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *