Międzyzdroje dały możliwość zasmakowania bardzo młodym zawodnikom rywalizacji na wysokim i profesjonalnym poziomie. Te zawody dały pewnie też dużo odpowiedzi trenerom i opiekunom, czy Ci młodzi ludzie mają talent i smykałkę do lekkoatletyki. Wśród niektórych było widać już duży profesjonalizm i pasję do lekkiej, co jest oczywiście bardzo piękne. Wierzę, że o niejednym zawodniku z tych zawodów usłyszymy już w niedalekiej przyszłości.
Moim zdaniem główny organizator zawodów, czyli klub Akademia Lekkoatletyczna Międzyzdroje stanął na wysokości zadania, gdyż do miasteczka zjechały się kluby z całej Polski. Poziom zawodów też był bardzo wysoki, a do pełni szczęścia zabrakło chyba tylko bardziej korzystnego wiatru w biegach.
II edycja Memoriału im. Ireny Szewińskiej pokazała, że takich zawodów w Polsce brakuje. Przede wszystkim tyczy się to tych dzieciaków z kategorii U10, U12 i U14. Oni też powinni mieć możliwość jak najczęstszych startów, aby od najmłodszych lat uczyć się zasad panujących podczas zawodów, ale też przyzwyczajać się do rywalizacji. Byłby też to pewnie „decydent” ich kroków w kolejnych latach, gdyż niestety większość z nich podczas wejścia w wiek „młodzieżowy” kończy swoją przygodę z lekkoatletyką lub w ogóle ze sportem. Jest więc to kierunek rozwojowy, nad którym powinni zastanowić się również inni organizatorzy lub kluby organizujące zawody lekkoatletyczne.
Mały Memoriał im. Ireny Szewińskiej to zawody lekkoatletyczne przewidziane dla dzieci i młodzieży z terenu województwa zachodniopomorskiego oraz sąsiednich województw. Zawody zostały wpisane do kalendarza Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Zachodniopomorskiego Związku Lekkiej Atletyki na 2020 r. i zatwierdzone przez Zarząd ZZLA.
Pierwszeństwo udziału w Memoriale mają dzieci i młodzież, które nie posiadają licencji zawodniczych w PZLA. Dopuszczalny udział mają dzieci i młodzież z licencjami zawodniczymi w PZLA. Pomysł organizacji Małego Memoriału im. Ireny Szewińskiej nie jest przypadkowy. Pani Irena Szewińska od lat była związana z Międzyzdrojami i niejednokrotnie towarzyszyła imprezom sportowym w mieście. Pani Irena była honorowym obywatelem Miasta i Gminy Międzyzdroje. Ponadto w lipcu 2018 r. Rada Miejska w Międzyzdrojach jednogłośnie nadała imię Ireny Szewińskiej Stadionowi Miejskiemu w Międzyzdrojach.
W Memoriale wiele konkurencji lekkoatletycznych typowo kojarzących się z Ireną Szewińską, czyli przede wszystkim biegi sprinterskie i skoki – konkurencje lekkoatletyczne jak biegi na 60 m, 100 m, 300 m, 600 m, 4 x 100 m oraz techniczne takie jak skok w dal, skok wzwyż, rzut piłką palantową.
Głównym celem zawodów jest wyszukiwanie sportowych talentów, które być może w przyszłości tak jak nasza Mistrzyni będą zdobywać medale Olimpijskie. Ponadto organizacja Memoriału ma na celu przybliżenie sylwetki Ireny Szewińskiej dzieciom i młodzieży oraz upamiętnienie znakomitych dokonań sportowych naszej Mistrzyni.
źródło: KowalskyPhotos / Gmina Międzyzdroje