Kamieński Portal Informacyjny
Zapraszamy na otwarcie wystawy: Inkunabuły z dawnej biblioteki katedralnej

Zapraszamy na otwarcie wystawy: Inkunabuły z dawnej biblioteki katedralnej

Zapraszamy na otwarcie wystawy zatytułowanej – Inkunabuły z dawnej biblioteki katedralnej w Kamieniu Pomorskim oraz wykład pod tym samym tytułem, który wygłosi Pani Agata Michalska – starszy kustosz Sekcji Starych Druków Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Otwarcie wystawy i wykład odbędą się w piątek, 2 grudnia br., o godzinie 16.00, w głównym budynku Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej przy ul. Adama Mickiewicza 34.

Wystawa i wykład wiążą się z konserwacją woluminu, który zobaczymy w Muzeum, zawierającego dwa współoprawne dzieła w języku łacińskim wydrukowane w XV w. Pierwsze to „Mammotrectus super Bibliam” Joannesa Marchesinusa wydane około 1482 r. w Bazylei, drugie zaś to wydrukowane z Norymberdze w maju 1480 r. „Confessionale” Bartholomaeusa de Chaimisa.

Wolumin znajdował się w księgozbiorze kamieńskiej katedry. Jego konserwacja, którą przeprowadzono w bieżącym roku obejmowała „zabiegi nad kartami w bloku oraz rekonstrukcję oprawy z zachowaniem wszystkich oryginalnych piętnastowiecznych elementów”. Zadanie to zostało sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *