Kamieński Portal Informacyjny
Z dziejów Kamienia Pomorskiego. Za nami ważna konferencja

Z dziejów Kamienia Pomorskiego. Za nami ważna konferencja

26 listopada br. w siedzibie Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim odbyła się sesja naukowa pn. Z dziejów Kamienia Pomorskiego – wokół monografii miasta. Jej celem było przybliżenie wybranych zagadnień z przygotowywanej publikacji – Dzieje Kamienia Pomorskiego pod red. prof. dr. hab. Radosława Gazińskiego przy współudziale MHZK oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej.

Jednym z prelegentów był pracownik i kierownik Oddziału I Archiwum Państwowego w Szczecinie, dr hab. Paweł Gut, który zaprezentował temat „Ewald Georg von Kleist – nieznane fakty z życia kamieńskiego odkrywcy”, zaś w monografii odpowiada za opracowanie okresu od 1806 do 1945 r. W pracę nad publikacją zaangażowany jest również inny nasz pracownik – dr Radosław Pawlik, który przybliży dzieje biskupstwa i kapituły kamieńskiej do 1810 r.

Na tą konferencje czekaliśmy bardzo długo. O tajemnicach katedry, epizodzie kryminalnym Ewalda von Kleista i inne niezwykle informacje z dziejów miasta. Kompleksowe wyniki badań zostaną zawarte w monografii w 2024 roku w rocznicę 750- lecia nadania praw miejskich i 900- lecia Chrześcijaństwa na Pomorzu Zachodnim.

Grzegorz Kurka – dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Foto: dr Paweł Migdalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *