Kamieński Portal Informacyjny
W Świnoujściu rozpoczęła się akcja neutralizacji bomby Tallboy!

W Świnoujściu rozpoczęła się akcja neutralizacji bomby Tallboy!

Rozpoczęła się neutralizacja największego niewybuchu znalezionego po II wojnie światowej. Neutralizacja bomby Tallboy ma potrwać pięć dni. Nad ranem w promieniu 2,5 km ewakuowano około 750 mieszkańców Świnoujścia. Punkt kulminacyjny operacji minerów ma nastąpić w środę. Tallboy ma zostać zneutralizowany na miejscu, w wodzie, metodą deflagracji.

Ewakuacja, nad którą od rana czuwały przybyłe na miejsce służby, obejmowała osoby przebywające w tzw. strefie bezwzględnej (bezpośredniego zagrożenia życia), której zewnętrzna granica obejmuje teren 2,5 km od osi toru wodnego. Opuścić ten rejon musiało 751 osób mieszkających na wyspie Karsibór i na Ognicy na wyspie Wolin. Do domów będą mogli wrócić po zakończeniu akcji nurków minerów.

– Obiekt jest ogromnych rozmiarów , zawiera 2600 kg materiału wybuchowego, co w przeliczeniu na trotyl daje 3600 kg – powiedział kmdr. ppor. Grzegorz Lewandowski z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża Marynarki Wojennej RP.

Przed operacją neutralizacji konieczne były długotrwałe przygotowania, m.in. oczyszczenie rejonu 200 m wokół bomby – wydobyto z niego ponad 400 niebezpiecznych obiektów wybuchowych, w których znajdowało się ok. 3 ton trotylu.

Tallboy będzie neutralizowany metodą deflagracji – to proces oddziaływania na materiał wybuchowy innym materiałem wybuchowym i wkładką kumulacyjną. Nurkowie przygotują specjalne systemy wkładki kumulacyjnej Maritime EOD, umieszczane w oddzielnych kapsułach i zamocują je na bombie. Rozpoczną one proces deflagracji, który zostanie uruchomiony zdalnie.

– Tutaj nie ma mowy o pominięciu któregokolwiek z kroków. Pierwszy z nich będzie najtrudniejszy. Tallboy jest w większości zasypany w piaszczystym dnie. Trzeba usunąć ponad metrową warstwę piachu. Musimy wyrównać poziom gruntu do poziomu bomby. Faza odsłaniania tego obiektu będzie bardzo trudnym i powolnym procesem – powiedział chorąży marynarki Michał Jodłoski, dowódca 41. Zespołu Rozminowania Grupy Nurków Minerów ze świnoujskiej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Od godz. 7 do 17 należy spodziewać się dużych utrudnień komunikacyjnych; nie będą kursować promy na ogólnodostępnej przeprawie Centrum. Na przeprawie Warszów pływać będą cztery promy – dwa Bieliki i dwa Karsibory. Bieliki będą zabierać tylko samochody osobowe i ruch pieszo-rowerowo-motorowy. Karsibory – wszystkie pojazdy.

Na chwilę obecną nie ma większych utrudnień na przeprawie promowej Bielik. Do Świnoujścia można dostać się bez większych utrudnień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *