Kamieński Portal Informacyjny
Prawo jazdy w telefonie? Aplikacja mObywatel otrzyma wkrótce nowe funkcje!

Prawo jazdy w telefonie? Aplikacja mObywatel otrzyma wkrótce nowe funkcje!

Od 5 grudnia zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Wtedy też w aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy. Będzie również możliwość sprawdzenia od ręki liczby punktów karnych. Już dziś każdy kierowca znajdzie tam m.in. mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu, oraz mTożsamość czyli dowód osobisty w wersji cyfrowej. Ale to jeszcze nie wszystkie możliwości!

Jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli Wam komunikat z przypomnieniem.

W mPojeździe znajdziecie markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

Dzięki usłudze mTożsamość możesz okazać swoją tożsamość wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty czy paszport. Gdzie? Np. przy odbieraniu przesyłek poleconych na poczcie, przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne, usługi hotelarskie. Dzięki mTożsamości (zamiast dowodu osobistego) można było pobrać kartę do głosowania podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Dodatkowo możesz przekazać swoje dane innym użytkownikom Aplikacji mObywatel – w celu potwierdzenia swojej tożsamości. Warunkiem wymiany danych jest posługiwanie się aplikacjami na smartfonach z tym samym systemem operacyjnym (np. wymiana Android – Android lub iOS – iOS).

Dzięki mTożsamości możesz również przekazać swoje dane np. sprzedawcy usług, czy w przychodni. Obsługa klienta może je sprawdzić tradycyjnie (tak jak każdy inny dokument) lub korzystając z aplikacji mWeryfikator. Upoważniona osoba korzystająca z mWeryfikatora zobaczy na ekranie swojego smartfona Twoje imię, nazwisko i zdjęcie w niskiej rozdzielczości. Może sprawdzić również ważność Twojej mTożsamości.

Młodsi użytkownicy znajdą w aplikacji także mLegitymację szkolną i mLegitymację studencką. To będą tak samo ważne dokumenty jak tradycyjne legitymacje –upoważniające do zniżkowych przejazdów, wejść do kin, czy teatrów.

mLegitymacja Szkolna
mLegitymacja Studencka

W przyszłości znajdą się w aplikacji eRecepty. Dzięki nim, będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chce się zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. 

eRecepta

Resort cyfryzacji przekonuje, że nieustannie rozbudowuje aplikację. W ostatnich czasie dodane zostały takie funkcje:

  • Uproszczone uwierzytelnianie się podczas pobierania dokumentów z rejestrów państwowych – teraz, by złożyć wniosek o dokument (np. mTożsamość), wystarczy potwierdzić swoje dane profilem zaufanym, logując się raz, a nie jak dotąd dwa razy.
  • Tożsamość można potwierdzać, korzystając nie tylko z profilu zaufanego, ale także z jednego z ponad 200 banków – ich liczba stale rosła w ostatnim czasie.
  • Wprowadzona została możliwość odblokowywania aplikacji za pomocą biometrycznego skanu twarzy 3D (w telefonach z systemem Android, na telefonach z system iOS – ta funkcja była już wcześniej dostępna). 
  • Na prośbę studentów w mLegitymacji ułatwiony został dostęp do numeru albumu i kodu do zeskanowania numeru. Wcześniej, by go wyświetlić, trzeba było wejść w menu i wybrać odpowiednią funkcję – teraz wystarczy kliknąć ikonę pod mLegitymacją. Nowa funkcja jest dostępna zarówno w urządzeniach z system Android, jak i iOS.

To nie jedyne usprawnienia w aplikacji Na przełomie roku – dzięki współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej – w mObywatelu dostępna będzie mKDR, czyli mobilna wersja Karty Dużej Rodziny.

Aplikacja dostępna jest na system Android (wersja 6.0 lub nowsza) i iOS (wersja 10.3 lub nowsza).

Pobierz aplikację:
– Android
– iOS

Potrzebujesz pomocy technicznej? Masz kłopot z aplikacją?
Zadzwoń pod numer 42 253 54 74 od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem świąt, w godzinach 7.00-18.00.

Więcej informacji na stronie https://www.gov.pl/web/mobywatel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *