Kamieński Portal Informacyjny
Pogryziony przez psa w trakcie treningu biegowego na ulicy Lipowej

Pogryziony przez psa w trakcie treningu biegowego na ulicy Lipowej

Arek Borysiuk reprezentujący Klub Biegacza Kamień Pomorski został pogryziony przez psa w trakcie porannego treningu biegowego. Do przykrego zdarzenia doszło w niedzielę, 17 stycznia ok godz. 9.15 na promenadzie przy ulicy Lipowej w Kamieniu Pomorskim.

Z pozoru nieagresywny pies zerwał się kobiecie ze smyczy i zaatakował biegacza zadając mu dotkliwe rany oraz niszcząc odzież treningową. Niezbędna była wizyta w szpitalu. Kamieński biegacz za pośrednictwem mediów społecznościowych zwrócił się z apelem do właścicieli czworonogów:

Szanowni właściciele czworonogów! Pilnujcie swoich psów na spacerach. Dzisiaj podczas treningu zostałem pogryziony przez psa. Zdążyłem się jeszcze obronić na leżąco ale nie wiem jakby to było w przypadku dziecka lub osoby starszej… Oczywiście zapewnienie właściciela, że “mój pies nie gryzie” nie sprawdza się. Dodatkowo szkoda było pięknej niedzieli na latanie po szpitalu i zniszczonych ubrań – napisał na Facebooku Arek Borysiuk.

Pogryzienie przez psa –  co mówi prawo?

W przypadku, gdy pies ugryzł inną osobę, właściciela mogą czekać konsekwencje prawne. Może to być grzywna za wykroczenie z art. 77 kodeksu wykroczeń:

Art.  77. Kodeksu wykroczeń [Niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia]
§  1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§  2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Dodatkowo właściciel zwierzęcia może ponieść odpowiedzialność karną z oskarżenia prywatnego w sytuacji, gdy poszkodowany doznał lekkiego uszkodzenia ciała, którego skutki trwają do 7 dni. Z urzędu co do zasady ścigane są przypadki, gdy pogryziony doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.