Pół wieku temu Kamień Pomorski wzbogacił się o nowy pawilon handlowy Jubilat – samoobsługowy, nabiałowo-piekarniczy sklep nr 10, uroczyście otwarty 4 października 1970 r. Miasto, jak donosił Głos Szczeciński, wzbogaciło się o dużą i nowoczesną placówkę handlową o powierzchni 120 metrów kwadratowych, z trzema stoiskami i zapleczem magazynowym. Jubilat był wówczas największym i też jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym, spożywczym sklepem samoobsługowym w Kamieniu Pomorskim.
Zlokalizowany pomiędzy ulicami Bolesława Chrobrego i Tadeusza Rejtana sklep wybudowano w miejscu zlikwidowanego dwa lata wcześniej cmentarza żydowskiego. Do budowy pawilonu przystąpiono pod koniec 1969 r. Wznieśli go, pracując społecznie, pracownicy i członkowie kamieńskiego oddziału Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców „Społem” dla uczczenia 25-lecia Polski Ludowej (rocznicę tę określano jako 25-lecie PRL, choć nazwa ta została wprowadzona dopiero w konstytucji z 22 lipca 1952 r.) oraz 100-lecia spółdzielczości spożywców w Polsce (w 1869 r. powstały pierwsze spółdzielnie spożywców na terenie zaboru rosyjskiego).
Budowa pawilonu w czynie społecznym zapewniła niezbędną przychylność władz partyjnych i administracyjnych, a przede wszystkim finansowanie inwestycji stanowiąc wtedy jedyny sposób na jej zrealizowanie. Środki na pokrycie kosztów budowy zapewniła, odpowiedzialna wówczas za planowanie i finansowanie wszystkich powiatowych inwestycji, Powiatowa Komisja Planowania Gospodarczego. Dołożyło się również zgromadzenie przedstawicieli kamieńskich spożywców, które przekazało na rzecz budowy kwotę z zysku spółdzielni do podziału między jej członków.
Cegłę na budowę sklepu pozyskano z rozbiórki zrujnowanego dworca kolejowego w Gostyńcu (dziś w gminie Świerzno), zaś konstrukcję stalową pawilonu przekazała centrala „Społem” w Warszawie. Od 2011 r. w zbiorach naszego Muzeum znajduje się, podarowana nam przez Panią Magdalenę Forell, kronika budowy pawilonu handlowego „Jubilat” w Kamieniu Pomorskim, którą tworzy album na fotografie złożony z 24 kart, na które wklejono dokumenty, wycinki prasowe i zdjęcia dotyczące budowy sklepu.
źródło: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej