Kamieński Portal Informacyjny
Od poniedziałku Czechy zamykają granicę z Polską

Od poniedziałku Czechy zamykają granicę z Polską

W związku z rekordową liczbą zachorowań na koronawirusa w Polsce Czesi zamykają granicę z Polską. Od poniedziałku, 9 listopada do odwołania Polacy nie będą mogli wjechać na terytorium Czech. Polska znalazła się na czerwonej liście krajów wysokiego ryzyka zachorowania na COVID-19.

Od zakazu podróżowania do naszego południowego sąsiada istnieją jednak pewne wyjątki.

Od północy 9 listopada podróż z Polski do Czech na dłużej niż 12 godzin będzie możliwa tylko z negatywnym testem na obecność koronawirusa. Ta zasada będzie obowiązywała wszystkich, którzy w ciągu ostatnich dwóch tygodni przebywali dłużej niż 12 godzin w krajach wysokiego ryzyka – w tym w Polsce.

Zamkniętą granicę z Czechami będą mogły przekroczyć te osoby, które:

  • posiadają zezwolenie na pobyt stały lub tymczasowy w krajach o niskim wskaźniku ryzyka wystąpienia koronawirusa,
  • posiadają ważną wizę długoterminową lub zezwolenie na pobyt stały lub czasowy na terytorium Czech, które wydane zostały przez władze Republiki Czeskiej,
  • osoby z ważnym zezwoleniem na pobyt czasowy lub stały na terenie UE,
  • członkowie rodzin obywateli Czech lub obywateli UE ze stałym pobytem na terenie Republiki Czeskiej, w tym także osoby, które udowodnią przebywanie w stałym związku partnerskim,
  • pracownicy transportu międzynarodowego.

Wyjątek będą stanowili także pracownicy transgraniczni, uczniowie i studenci przekraczający granicę przynajmniej raz w tygodniu, dyplomaci i dzieci poniżej piątego roku życia. Wjazd bez testu na koronawirusa będzie też możliwy w nagłych sytuacjach związanych na przykład ze zdrowiem.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *