Kamieński Portal Informacyjny
Nowa książka policjanta dr Marka Łuczaka. Zaginiony skarbiec kamieński

Nowa książka policjanta dr Marka Łuczaka. Zaginiony skarbiec kamieński

Na tę książkę poświęcił kilka lat swojej pracy. Mowa o komisarzu doktorze Marku Łuczaku i jego nowej publikacji „Zaginiony skarbiec kamieński”. Książka jest nie tylko katalogiem utraconych dzieł, ale i próbą rozwikłania tego, co stało się ze skarbcem – mówi Marek Łuczak.

– Były to najcenniejsze rzeczy sztuki chrześcijaństwa zgromadzone w skarbcu katedry kamieńskiej. Były zbierane przez lata. Jeszcze w wieku XVII mamy pierwsze informacje o tzw. muzeum, czyli skarbcu kamieńskim. Zaginął on podczas ewakuacji z Benic w stronę Wolina. W Benicach urywa się nam trop – mówi Łuczak.

Według Łuczaka, najbardziej prawdopodobna wersja jest taka, że cenne rzeczy zostały rozszabrowane po wojnie już przez polskich mieszkańców. Policjant i historyk ma nadzieję, że dzięki książce uda się coś odnaleźć.

– Na tym nam zależy. Książka jest wydana w czterech językach. Jest zrobiony kompletny katalog z opisami, wymiarami, zdjęciami, są opisane wszystkie uszkodzenia, że na pewno je rozpoznamy. Miejmy nadzieję, że któryś z tych przedmiotów się trafi – mówi Marek Łuczak.

Książka została wydana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będzie dostępna w bibliotekach, egzemplarze otrzymają także parafie i specjaliści zajmujący się ochroną zabytków.

Więcej informacji tutaj:
https://radioszczecin.pl/1,411951,poszukiwania-zaginionego-skarbca-kamienskiego-zd?fbclid=IwAR1yRvrhNVPhnKrMTjzKn-KV0ubGDiifLpPZvTMwKm3V-li6GxRTh7WWfG0

autorka: Katarzyna Świerczyńska
foto: Robert Stachnik
źródło: Radio Szczecin / www.radioszczecin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *