Kamieński Portal Informacyjny
Nowa farma wiatrowa w Starzy uruchomiona!

Nowa farma wiatrowa w Starzy uruchomiona!

Polska Grupa Energetyczna uruchomiła dwie nowe farmy wiatrowe. To łącznie 43 turbiny o mocy zainstalowanej aż 97,18 MW. Farma wiatrowa Starza/Rybice powstała w powiecie Kamień Pomorski i składa się z 33 turbin. Moc każdego wiatraka wynosi 2 MW.

– To największa inwestycja w farmy wiatrowe w Polsce PGE. Polski rząd konsekwentnie realizuje działania zmierzające w kierunku zmniejszenia emisyjności z poszanowaniem konwencjonalnej podstawy i w dialogu ze stroną społeczną – mówił podczas uroczystości otwarcia zachodniopomorskich inwestycji wicepremier Jacek Sasin – Budowa nowych mocy wytwórczych z OZE pozwala dalej dywersyfikować źródła energii, co wpływa na poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski, a także przybliża nas do realizacji celów unijnej polityki klimatyczno – energetycznej.

Gmina Świerzno otrzyma dzięki tej inwestycji blisko 2,5 mln złotych corocznego wpływu z tytułu podatku. 

– Otwarcie farm wiatrowych w województwie zachodniopomorskim zapewni energię dla około 120 tys. gospodarstw domowych oraz pozwoli ograniczyć emisję CO2 w skali roku o 200 tys. ton. To inwestycja korzystna dla społeczności lokalnej i regionu – podkreślał prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *