Kamieński Portal Informacyjny
Nie będzie podwyżek podatku od nieruchomości. Radni przeciwni propozycjom burmistrza

Nie będzie podwyżek podatku od nieruchomości. Radni przeciwni propozycjom burmistrza

28 października br. na sesji Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim radni zajęli się sprawą podwyżek podatku od nieruchomości. Burmistrz zaplanował wzrost podatków o ok. 16%, radni nie wyrazili na to zgody.

Zanim doszło do głosowania głos zabrał burmistrz Stanisław Kuryłło, który tak uzasadniał wysokość planowanych podwyżek: 

– W poprzednich latach praktykowany był wzrost podatków o wskaźnik inflacji. Dziś ten poziom, który daliśmy 16% jest to niżej niż poziom inflacji z września br. To było 17,2%, my zaproponowaliśmy 16%. Mamy najniższe stawki podatku na terenie powiatu kamieńskiego. Suma podatków, które zostaną podniesione na terenie gminy Kamień Pomorski w 2023 roku to jest wpływ ponad 800 tys. zł. przy budżecie gminy planowanym na ok. 90 mln zł. Dziś mamy bardzo dużo rozpoczętych inwestycji. Mamy bardzo dużo konkursów. Mamy z tym związane plany rozwojowe tego miasta. Proszę nie zarzucać mi, że uderzam w mieszkańców. Właśnie nie, my robimy wszystko tak, żeby było jak najlepiej i jak najtaniej.

Głos zabrał Przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Golusda:

– Chciałbym zwrócić uwagę na sytuację wszystkich nas mieszkańców gminy w związku z sytuacją jaka jest obecnie. Podwyżki atakują nas z każdej strony. Energa, śmieci, żywność… Ja myślę, że gmina dobrze sobie poradzi bez tych dodatkowych 800 tys. zł. a pozwoli to naszym mieszkańcom trochę odetchnąć. Dlatego ja uważam, że stawki podatku należałoby zachować na dotychczasowym poziomie.

Głos zabrał radny Klubu Ziemia Kamieńska Jacek Socha:

– Myślę, że podwyżka dla niektórych przedsiębiorców to byłby gwóźdź do trumny. Opał zdrożał, paliwo zdrożało, gdzie większość przedsiębiorstw opiera się na transporcie, obojętnie czy to duże czy małe  Prąd też nie wiadomo jak daleko zajdzie z cenami. Wydaje mi się, że pozostanie przy obecnych stawkach będzie jak najbardziej wskazane.

O zabranie głosu poprosił burmistrz Stanisław Kuryłło

– Dostałem kilka tygodni temu wnioski do budżetu na przyszły rok od państwa radnych, państwa klubów i komisji. Jeżeli utrzymamy stawki podatku na dotychczasowym poziomie, proszę nie mieć do mnie pretensji, że one nie zostaną zrealizowane.

Przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Golusda oddał głos Starszemu CECH-u Waldemarowi Pankowi:

– Jesteśmy rzemieślnikami z powiatu kamieńskiego. Reprezentujemy 86 firm, które zatrudniają pracowników od 1-2 do nawet 120 osób. Obecna sytuacja nas przeraża. Na przykładzie mojego zakładu. Za prąd podwyżka w granicach 700%. Za gaz, którym ogrzewamy budynek CECH-u podwyżka z 15 tys. zł na 45 tys. zł. Każdy z nas boryka się z problemami. My nie mamy już skąd tych pieniędzy wypracować. Przychodzą do CECH-u rzemieślnicy, którzy mają firmy 2-osobowe, gdzie pracuje mąż i żona i są takie obciążenia, że zamykają swoje zakłady, bo nie są w stanie zarobić na prąd, dzierżawę, na czynsz. Zwracam się do mądrości  radnych o wstrzymanie tej podwyżki na działalność gospodarczą. My też zatrudniamy pracowników, jeżeli nie będzie nam szło, będziemy musieli uszczuplić to zatrudnienie.

Następnie głos zabrała radna Anna Kowalska z Klubu Radnych Nasza Gmina Nasz Powiat:

– To o czym powiedział Starszy CECH-u to prawda. Wiele firm z naszego terenu niestety swoje działalności zawiesza, ale często też zamyka. W związku z tym, że mają duże koszta, a te koszta niestety  wzrastają. Bardzo dużo ludzi rejestruje się w Urzędzie Pracy w związku z tym, że tracą pracę. Dodatkowe koszta, nie tylko będą dotykały przedsiębiorców, ale też zatrudnione osoby. Te osoby będą niestety traciły pracę. Te koszta są coraz większe. Prawda jest taka, że na naszym terenie nie ma żadnego przemysłu większego, nie ma parku przemysłowego. Bazujemy tylko na tych mniejszych lub ciut większych firmach. Ostatnio rozmawiałam z dyrektorem większego pensjonatu. Powiedział, że co roku miał działalność czynną przez 12 miesięcy, a dzisiaj stoi przed dylematem czy działalność zawiesić na kilka miesięcy czy ją zamknąć. A wiąże się to z tym, że będzie musiał zwolnić ludzi. Ci ludzie mają swoje rodziny i te rodziny będą zależne od tego czy ten pracodawca będzie funkcjonował czy nie.

Głos zabrał radny niezrzeszony Bogusław Rużewicz:

– Prowadzimy swoje firmy, zatrudniamy ludzi, ludzie kosztują. Dochodzi do sytuacji, że pracodawcy poświęcają swój czas, żeby wypracować pieniądze, żeby nam na wszystko starczyło. My nie pracujemy 8 godzin.

Radny Michał Moskiewicz poprosił o 10 minut przerwy. Klub Radnych Nasza Gmina Nasz Powiat udał się na naradę do gabinetu burmistrza. Po powrocie na salę, radny Moskiewicz oświadczył, że jego Klub po naradzie, pozostaje przy stawkach zaproponowanych przez Wnioskodawcę.

Przewodniczący Jacek Golusda poddał projekt uchwały pod głosowanie:

Za podwyżkami podatków głosowali:

 • Monika Kochanowicz – Klub Nasza Gmina Nasz Powiat
 • Anna Kowalska – Klub Nasza Gmina Nasz Powiat
 • Michał Moskiewicz – Klub Radnych Nasza Gmina Nasz Powiat
 • Wojciech Gościniak – Klub Radnych Nasza Gmina Nasz Powiat
 • Michał Sadowski – radny niezrzeszony
 • Kazimiera Szymańska – radna niezrzeszona

Przeciwko podwyżkom podatków głosowali:

 • Jadwiga Cuber – Klub Radnych Ziemia Kamieńska
 • Jacek Golusda –  Klub Radnych Ziemia Kamieńska
 • Bogdan Klamborowski –  Klub Radnych Ziemia Kamieńska
 • Barbara Majcher –  Klub Radnych Ziemia Kamieńska
 • Bożena Muńdziakiewicz –  Klub Radnych Ziemia Kamieńska
 • Jacek Socha –  Klub Radnych Ziemia Kamieńska
 • Bogusław Różewicz – radny niezrzeszony
 • Monika Kosińska – radna niezrzeszona

Rada Miejska nie podjęła uchwały o nowych stawkach podatku od nieruchomości. Wobec tego w przyszłym roku obowiązywać będą stawki takie same jak w roku 2022.

Foto tytułowe: Zbigniew Franczukowski (bynio) polska-org.pl
Tekst: Kamieński Portal Informacyjny

3 komentarzy

 • rzetelny , 29 października 2022 @ 21:43

  Kowalska Anka powinna się przestać ośmieszać, argumentuje co innego a że strachu przez Kutyłło i Malcem głosuje wbrew sobie.

  • Anonim , 31 października 2022 @ 14:40

   Nie moglam w to uwierzyć! A jednak można się tak zachowywać. Czy warto ?

 • Anonim , 29 października 2022 @ 16:42

  xD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *