Kamieński Portal Informacyjny
Największy niewybuch w Polsce! Bomba Tallboy Świnoujście. Wydobycie w październiku!

Największy niewybuch w Polsce! Bomba Tallboy Świnoujście. Wydobycie w październiku!

Bomba Tallboy została odkryta w Kanale Piastowskim w Świnoujściu podczas prac pogłębieniowych na torze wodnym Świnoujście-Szczecin we wrześniu 2019 roku. Waży aż 5400 kg i jest to największy jak dotąd niewybuch znaleziony w Polsce.

Ponad rok czasu trwały przygotowania do komplikowanej operacji usunięcia pamiątki po II wojnie światowej. Właśnie podjęto decyzję, że neutralizacja i wydobycie rozpocznie się w połowie października. Niezbędna będzie ewakuacja części mieszkańców miasta.

– Bomba zostanie zneutralizowana metodą deflagracji, czyli wypalania materiału wybuchowego w miejscu znalezienia.
(…) Jak dotąd, to największa w Polsce tego typu akcja neutralizowania powojennych niewybuchów .Do tej pory sądzono, że wszystkie zrzucone pociski eksplodowały. Okazuje się jednak, że co najmniej jeden „Tallboy” przetrwał na dnie. – powiedział Paweł Rodzoś, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego.

Niewybuch znaleziono podczas prac przy przeprawie karsiborskiej. W tym miejscu w 1945 roku bombardowano niemiecki krążownik Lutzow. Atak bombowy przeprowadził 617. Dywizjon Bombowy “Dambusters” RAF.

Do tej pory sądzono, że wszystkie zrzucone pociski eksplodowały. Okazuje się jednak, że co najmniej jeden „Tallboy” przetrwał.

źródło: wp.pl
foto: brooklandsmuseum.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *