Kamieński Portal Informacyjny
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej – koncert w piątek!

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej – koncert w piątek!

Kolejna muzyczna uczta w ramach 56. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim już w najbliższy piątek od godziny 19.00. Podczas drugiego festiwalowego koncertu kamieńska – katedra wypełni się muzyką w wykonaniu wirtuozów młodego pokolenia – Łukasza Mosura (organy) oraz Agaty i Łukasza Długoszów (flet).

Koncert będzie transmitowany za pośrednictwem internetu pod adresem:
bit.ly/festiwal_organowy_kamien

Ze względu na panującą epidemię koronawirusa liczba słuchaczy, którzy będą mogli wysłuchać koncertu w katedrze ograniczona do 150 osób.
Do wstępu będą upoważniały bezpłatne wejściówki rozdawane przed świątynią w piątek od godz. 18.00. Uczestników koncertu obowiązuje obowiązek zakrywania ust i nosa.

Artyści, którzy wystąpią w piątek, zaprezentują następujące utwory:

Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Preludium i fuga g-moll BWV 535
organy

Georg Philipp Telemann (1681–1767)
I Kanonische Sonate na 2 flety

Grażyna Pstrokońska-Nawratil (1947)
Ecco per flauti na 2 flety
duet

Johann Sebastian Bach
Preludium chorałowe Schmücke dich, o liebe Seele BWV 654
organy

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)
Andante G-dur KV 299 na 2 flety

Kazimierz Serocki (1922–1981)
Arrangements na 2 flety
duet

Feliks Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847)
Allegro d-moll
organy

Sylwetki Wykonawców:

Łukasz Mosur ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie, a następnie studia II stopnia w Musikhochschule w Lubece (z wyróżnieniem) oraz studia III stopnia w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu (również z wyróżnieniem). Jest laureatem konkursów organowych w Polsce, Niemczech oraz na Litwie. Otrzymał m.in. nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także stypendium Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (dwukrotnie). Aktywnie koncertuje w kraju i poza jego granicami. Jest asystentem w Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Łodzi; prowadzi także zajęcia w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Kaliszu.

Agata Kielar-Długosz jest absolwentką studiów w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów podyplomowych w Hochschule für Musik w Weimarze, a także oraz Yale University w New Haven. Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymała wiele nagród i stypendiów m.in.: fundacji Yehudi Menuhina Live Music Now, Komisji Fulbrighta, DAAD, Jeunesses Musicales. Jest laureatką międzynarodowych konkursów fletowych m.in.: w Niemczech, Rumunii i Włoszech. Jako solistka i kameralistka czynnie koncertuje w kraju i za granicą, była pierwszą flecistką Bayerisches Symphonieorchester München. Nagrała 7 albumów płytowych. Prowadzi klasę mistrzowską fletu w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku.

Łukasz Długosz jest absolwentem Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskich w Conservatoire national supérieur de musique et de danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven (USA). Jest laureatem wszystkich ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu konkursach międzynarodowych, m.in. w Monachium, Odense, Paryżu, Viggiano. Dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Za liczne nagrania płytowe otrzymał szereg nagród fonograficznych, w tym nagrodę International Classical Music Award (ICMA). Jest jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Za promocję kultury polskiej został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Tegoroczny festiwal stanowi zadanie dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

źródło: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *