Kamieński Portal Informacyjny
KaDeK podsumowuje obchody Święta Niepodległości

KaDeK podsumowuje obchody Święta Niepodległości

Biało-czerwony tydzień w Kamieńskim Domu Kultury rozpoczął się 7 listopada. Wtedy ruszyliśmy z akcją tworzenia kotylionów w szkołach i placówkach opiekuńczych Gminy Kamień Pomorski, zaprosiliśmy dzieci z przedszkoli na warsztaty patriotyczne, odwiedziliśmy z Zespołem Ludowym Stawnianki przedszkole w Wolinie. Młodzież wykonała łącznie 4376 kokard narodowych!

11 listopada br. o godz. 12:00 odchody Święta Niepodległości otworzył Hymn Państwowy, odśpiewany wraz ze Strefą Dźwięku na Placu przy Ratuszu Miejskim. Gościliśmy wielu turystów i kuracjuszy, co nas bardzo cieszy! Dziękujemy za Waszą obecność! Uczestnicy otrzymali kotyliony i flagi-chorągiewki, które wraz z balonikami i innymi akcesoriami rozdawane były podczas całego wydarzenia.

O godz. 16.00 w Katedrze Kamieńskiej rozpoczęło się niezwykłe widowisko muzyczno-literackie Ballady i Romanse – Polska Muzyką Malowana, w wykonaniu: Magdaleny Witczak – sopran, Benjamina Baczewskiego – klarnet, saksofon sopranowy, programowanie Tomasza Jocza – instrumenty klawiszowe. Muzycy przenieśli nas w świat, ożywionej muzyką, archaicznej poezji Mickiewicza. Widzowie mieli powody do wzruszeń, kiedy najsłynniejsze fragmenty Ballad, w oryginalnej aranżacji, wybrzmiewały w Kamieńskiej Katedrze.

O godz. 17:00 odbyła się uroczysta Msza Święta z udziałem Pocztów Sztandarowych. Godzinę później nastąpił wspólny przemarsz do Ratusza.

Hołd przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, złożenie kwiatów, salwa honorowa. Wartę pełnili członkowie i wolontariusze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Gromowładni z Mokrawicy za co serdecznie dziękujemy!

Pod Raruszem nastąpiło odśpiewanie hymnu, podniesienie flagi na maszt przez wielopokoleniowy Poczet Flagowy oraz oficjalne otwarcie Pikniku Patriotycznego. Wraz z chórem Uniwerytetu Trzeciego Wieku, pod opieką Pana Aleksandra Wiśniowieckiego, odśpiewaliśmy wspólnie piosenki patriotyczne. Do pomocy służyły nam drukowane śpiewniki i tekst wyświetlany na ścianach Ratusza.

Wystąpiły również podopieczne Pracowni Muzycznej KDK i prowadzącego Valeriego Burianenki: Hania O’Donel – na trąbce, Wiktoria Kiersztyn oraz Natalia Stelmach – wokalnie. To były piękne występy! Gratulujemy naszym dziewczynkom i Panu Instruktorowi.

Po rozkrojeniu wielkiego tortu okolicznościowego, ruszyła strefa gastronomii, której gospodarzem był niezawodny Klub Seniora Lawenda! Uczestnicy Pikniku mogli skosztować mini rogalików marcińskich, pasztecików, barszczu, grzańca, herbatki zimowej… Można było również zjeść świeży popcorn.

Podczas Pikniku działał punkt Patriotyczny, Pani Katerina malowała dzieciom buźki, zaprezentowane zostało również drzewo z odciskami dziecięcych dłoni, powstałe podczas warsztatów z przedszkolakami.

W niesamowitą podróż po polskiej muzyce na przestrzeni lat, w programie „Wolność, kocham i rozumiem”, przeniosła nas Strefa Dźwięku . Lokalny zespół urzekł słuchaczy swoją aranżacją znanych polskich utworów, do których śpiewania przyłączali się podczas trwania Pikniku.

Szczególne było zakończenie koncertu, kiedy przy utworze „Moja i twoja nadzieja”, publiczność zajmująca miejsca siedzące, uniosła białe i czerwone arkusze papieru, które utworzyły, widoczną z góry, flagę.

W końcu nastąpiło losowanie nagród w Loterii. Szczęśliwi zwycięzcy wrócili do domu z rowerami, hulajnogami, głośnikami, zegarkami… i wieloma innymi atrakcyjnymi nagrodami.

Dziękujemy uczestnikom za tak liczny udział w wydarzeniach związanych z obchodami Święta Niepodległości!

Dziękujemy osobom zaangażowanym w organizację:

Burmistrzowi Stanisławowi Kuryłło,
Pani Aleksandrze Roszak z Działu Promocji Urzędu Miasta,
Radnej Annie Kowalskiej,
Pani Kierownik Sylwii Brzęczkowskiej – Marina Kamień Pomorski,
Pani Ewie Feret,
Zespołowi Kamieńskiego Domu Kultury,
Urzędowi Miasta Kamień Pomorski,
Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim,
PGK Kamień Pomorski,
Klubowi Seniora Lawenda oraz wszystkim wolontariuszom.

Dziękujemy występującym artystom i obsłudze technicznej muzycznych wydarzeń! Dzielimy się relacją z naszej perspektywy, zapraszamy do obejrzenia albumu. A Wam, jak się podobało? Czy również cieszycie się z takiego spędzania Święta Niepodległości?

W barwach narodowych spotkamy się już niedługo – w maju! Szykujemy dla Was wiele niespodzianek!

Do zobaczenia!
Kamieński Dom Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *