Kamieński Portal Informacyjny
GIS ostrzega przed Funky. Nowa niebezpieczna substancja psychoaktywna

GIS ostrzega przed Funky. Nowa niebezpieczna substancja psychoaktywna

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed Funky – nową substancją psychoaktywną, która pojawiła się na polskim rynku. Jest oferowana w postaci m.in. proszku i kryształów. Jej zażywanie grozi utratą zdrowia, a nawet życia – podkreśla GIS.

GIS podał, że od kilku miesięcy obserwuje się niepokojący wzrost liczby oferowanej na polskim rynku niebezpiecznej substancji α-PHiP (α-pirolidynoizoheksanofenon), spotykanej także pod nazwami α-PiHP, 4-Me-PVP, 4’M-PVP, „Funky”, „A-PiHP”.

Ten syntetyczny katynon jest sklasyfikowany jako nowa substancja psychoaktywna i zawarty w załączniku do rozporządzenia ministra zdrowia z 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych.

Związek – jak wyjaśnia GIS – jest analogiem substancji psychotropowych α-PVP i α-PHP (grupa II-P). Ze względu m.in. na opóźnione działanie w porównaniu do α-PVP, substancja α-PHiP stwarza wysokie ryzyko przedawkowania i śmierci.

Stosowana samodzielnie, jak i w skojarzeniu z innymi substancjami, α-PHiP była przyczyną poważnych zatruć, a nawet zgonów. Inspektorat wskazał, że ta silnie uzależniająca substancja przybiera głównie postać proszku i kryształów.

Jakie skutki wywołuje zażycie Funky?

Po zażyciu α-PHiP może wystąpić nadmierne pobudzenie, halucynacje, urojenia, psychozy, bezsenność, brak łaknienia i pragnienia, nudności, światłowstręt, szczękościsk, zaburzenia pracy serca (arytmie), przyśpieszenie pracy serca (tachykardia), zwężenie naczyń krwionośnych (wazokonstrukcja), podwyższenie ciśnienia tętniczego, ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, duszność, a także zgon.

Główny Inspektor Sanitarny przypomina w komunikacie o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków, zwanych popularnie „dopalaczami”. Takie produkty – jak wskazał GIS – są oferowane w postaci m.in. proszku, kryształów, znaczków, tabletek lub liquidów do palenia. Nie posiadają gwarancji składu i ilości substancji czynnej, a co istotne, mogą zawierać niezadeklarowane i niebezpieczne zanieczyszczenia, które zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych zatruć, a nawet zgonów. GIS alarmuje, że zażywanie ich to narażanie się na utratę zdrowia lub życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.