Kamieński Portal Informacyjny
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

26 października przypada Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. To wspólna inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia i Rady Europy, obchodzony jest w Polsce i na świecie od 2005 roku. Celem jest promowanie świadomego dawstwa nie tylko narządów i krwi, lecz także szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. Leczenie za pomocą przeszczepów jest możliwe tylko przy wysokiej świadomości społeczeństwa  oraz współpracy wielu osób, w tym: dawcy, biorcy i specjalistów.

Każdy z nas może być częścią tej metody – każdy z nas może okazać się potrzebującym biorcą, każdy z nas może zostać dawcą. Niestety w Polsce  nie wzrasta  liczba donacji. Odsetek transplantacji nerek od żywego dawcy w odniesieniu do ogółu przeszczepów tego narządu stanowi w Polsce zaledwie 5 proc., podczas gdy w Stanach Zjednoczonych 30 proc., a w Holandii – 50 proc.

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji to znakomita okazja, aby uczcić wszystkich Dawców i ich Rodziny, podziękować Transplantologom i wszystkim związanym z procesem transplantologii, których ciężka praca pomaga w ratowaniu życia i poprawianiu jakości życia wielu ludzi.

Każdy z nas może okazać się potrzebującym biorcą, każdy z nas może zostać dawcą. Więcej informacji na stronie www.zgodanazycie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *