Kamieński Portal Informacyjny
83. Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej

83. Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej

Dziś obchodzimy 83. Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej. W związku z tym na Cmentarzu Wojennym w Kamieniu Pomorskim odbyła się uroczystość upamiętnienia ofiar tamtych wydarzeń.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. polowej prowadzonej przez Proboszcza Parafii Św. Ottona w Kamieniu Pomorskim, księdza Dariusza Żarkowskiego.

Następnie głos zabrał Starosta Kamieński Pan Józef Malec, później kapitan Filip Nachyła z 8. Kołobrzeskiego Batalionu Saperów w Dziwnowie odczytał Apel Pamięci, a następnie uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim przedstawili swój program artystyczny.

Jakub Michalczyk wyrecytował dwa wiersze: „Elegia o chłopcu polskim” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz „Ocalony” Tadeusza Różewicza. 🔸 Zofia Borczyk zaśpiewała utwór patriotyczny „Piechota”.

Aleksandra Wodzińska zagrała na skrzypcach utwór „Rozkwitają pąki białych róż”.

Uroczystość zakończyła się złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem przez przybyłe delegacje:

  • 8. Kołobrzeski Batalion Saperów w Dziwnowie reprezentował zastępca dowódcy batalionu kmdr ppor. Marek Żarnowski
  • Przedstawiciele kombatantów w osobach pan Roman Pintal Przewodniczący Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych i pani Jadwigi Abramowicz
  • Przedstawicieli służb mundurowych,
  • Powiatu Kamieńskiego reprezentowaną przez Józefa Malca, Starostę Kamieńskiego oraz Eugeniusza Jasiewicza, Radnego Powiatu Kamieńskiego
  • Samorządowców z gmin powiatu kamieńskiego: Burmistrz Kamienia Pomorskiego Stanisław Kuryłło, wraz z zastępcą Leszkiem Szeflińskim, Burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak, Burmistrz Golczewa Maciej Zieliński
  • Przedstawiciele Związku Polskich Spadochroniarzy III Oddział z Dziwnowa
  • Nauczyciele i Uczniowie ze szkół ponadpodstawowych, podstawowych i przedszkoli z terenu powiatu kamieńskiego, a także przedstawiciele instytucji takich jak: Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Kamieniu Pomorskim, Powiatowy Urząd Pracy w Kamieniu Pomorskim, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kamieniu Pomorskim, Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne w Kamieniu Pomorskim i w Wolinie, Domu Wczasów Dziecięcych w Międzyzdrojach, NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Kamieniu Pomorskim, Kamieńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

W uroczystości uczestniczyła także Kompania Honorowa 8. Kołobrzeskiego Batalionu Saperów w Dziwnowie pod dowództwem podporucznika Piotra Matuszewskiego.

Na Cmentarzu Wojennym w Kamieniu Pomorskim spoczywa 124 polskich (I Armii Wojska Polskiego) i 810 radzieckich żołnierzy, którzy polegli w walkach wiosną 1945 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *